Ara
  • Uzm.Klinik Psk.Ahmet F.K.

Oyuncak Seçimi !


Son zamanlarda aldığımız en dikkat çekici sorulardan birinin oyuncak seçimi hakkında olduğu dikkatimizi oldukça çekmiş bulunmakta. Çok kısa bir yazı ile seçim yaparken göz önünde bulundurmanızı istediğim şeylere açıklık getireceğim.


Sorular tarafıma yöneltirken bir ayrıntı dikkatimi çekti, soru sahipleri genelde çalışma hayatı veya temposu yüksek anne-babalar... Çocuklarıyla geçiremedikleri zamanın telafisini onlara gösterişli, pahalı, trend olmuş oyuncaklar ya da iPhone, iPad gibi telefon ya da tablet almak ile kaygılanmalarını izlemek tarafımda oldukça büyük bir üzüntü yaratmıştır. Söylemek istediğim şey mühim olanın oyuncakların olmadığı. Mühim olan aldığınız harika oyuncaklar ya da teknolojik ürünler değil, SİZsiniz. Siz onun ilk ve harika öğretmenleri olarak çocuğun hayatındaki en önemli şeylersiniz. Onları okulda ve hayatta başarılı kılacak şeyler oyuncaklar değil sizlersiniz. En büyük farkı yaratacak şey o çocukla aranızda sözleriniz, sevginiz, oynamanız ve kuracağınız bağdır. Kısaca, ufak teknolojiler ve küçük oyuncakların seçimi ve onlara vereceğiniz paralar hakkında endişelenmeyin. Bedava olan her zaman güzeldir...


Bırakın oyuncak sayısı fazla olmasın, bir yarış arabasını yeri geldiğinde hayal gücü ile otobüs hatta uçak olarak kullanabilsin. Evdeki her nesneyi hayal gücüyle farklı nesne ya da oyuncaklar olarak kullanarak hayal dünyasını ve yaratıcılığını geliştirsin. Onların asıl beklentisi olan sözlerinizin, sevginizin ve ilginizin boşluğunu yeni oyuncaklarla doldurmaya çalışmanız, her eksiklikte yeni oyuncaklar, hediyeler istemesine yol açacaktır.


Sonuç olarak her bu soruyu aldığımda verdiğim yanıt: En güzel oyuncak sevgi,şefkat, güzel sözler, ve ayırabileceğiniz maksimum vakit ile kuracağınız güzel bağdır.

Sevgiler...


Uzman Klinik Psikolog Ahmet Fahri Karabudak