Ara
  • Uzm.Klinik Psk.Ahmet F.K.

Online Terapi & Danışmanlık Nedir? İşe yarar mı ? Eksileri, Artıları...


Son zamanların popüler sorusu, tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs ( COVID-19) salgını ile birlikte daha da merak edilir hale geldi. Peki gerçekten nedir bu online terapi ya da danışmanlık, gerçekten faydalı mı?

Son zamanlarda aldığım tepkiler ve soruların cevaplarına fazla uzatmadan hemen başlayalım:


Hepimizin bildiği üzere virüsün ülkemizde görülmesi ve hızla yayılması ve önlemlerimize rağmen ne kadar hızla yayıldığına hep birlikte şahit olduk. Gelişmelerin hemen ardından kişisel olarak #evdekal hareketini destekleyerek tüm randevularımızı iptal edip zaruri olmadığı sürece online olarak yapacağımızı duyurduk. Danışanlarımız ve ailelerinin genel tepkileri şu çerçeve içerisinde toplandı:


- Hocam online olsun istemiyorum. Durun bir bakalım önümüzdeki sürece ona göre karar veririz.

- Online terapinin gerçekten faydalı olduğunu düşünmüyorum.

- Gerçekten işe yarar mı denemeli miyiz ?

- İsterseniz bir deneyelim ama deneme yanılma ile vakit kaybetmek de istemiyorum vb.


Özellikle altını çizmek istediğim bir şey var. Terapi bir SÜREÇTİR. Terapi, katılan bireylerin psikolojik rahatsızlıklarını, muhtemel davranışsal bozulmalarını, negatif düşünce ve hallerini önce saptayıp daha sonra da azaltarak bitirmeyi ve kişinin sağlıklı bir psikolojiye kavuşmasını amaçlayan önceden belirlenmiş süre zarflarında yapılan görüşmelerdir. Yani özellikle hali hazırda devam eden görüşmelerin askıda kalmaması ya da zaman aşımına uğramaması hep terapi süreci hem de katedilen sürecin bir kenara bırakılmaması açısından oldukça önemlidir. Çeşitli nedenlerle yarıda bırakılan terapi seanslarının hem zaman hem maddi olarak da bir kayıp haline gelmiş olmasını ne danışan ne de terapist temenni eder. Tüm bu nedenler dahilinde özellikle halihazırda başlamış olan tüm danışanlara terapistinin bilgi ve önerisi dahilinde devam etmesini kesinlikle öneriyorum. Özellikle de ebeveyni tarafından maddi olarak karşılanan seansların devamının yine kendilerine danışılmadan sadece ebeveynin karar vermesi şahsımı oldukça üzmüştür. Lütfen çocuklarınıza danışarak fikir birliği ile karar verin. Unutmayın ki süreç içerisinde olanlar sizler değil onlardır.


Kısa bir yakınmanın ardından gelelim bu işin online kısmına:


Online terapi ya da psikolojik danışmanlık profesyonel ruh sağlığı hizmet ve desteğinin internet üzerinden sunulmasıdır.


Avantajlar:


-Ulaşım ve ikamet sorunu yoktur ve zaman dilimi daha rahat ayarlanabilir. İnternete bağlı bir telefon, tablet, bilgisayar gibi bir akıllı cihaz yeterlidir. (Özellikle evde zaman geçirmek zorunda kaldığımız bu günlerde en büyük avanta